logo lroc

273 de locuri pe care trebuie sa le vezi

Mai Mult
25 Mai 2012 10:25 #41 de MihaiB
@Ghitavsl: sunt total de acord cu propunerea ta si mi-ar placea sa vad un astfel de album / jurnal LR care sa prezinte cat mai multe locatii de vazut, impreuna cu traseele pana la ele. As vedea chestia asta cumva complementara cu harta obiectivelor. Personal, cred ca harta ar trebui sa fie un instrument care sa iti arate lucrurile interesante de vazut intr-o anumita zona, pentru care merita sa mergi 30-50-100km ca sa le vizitezi. Evident, putini vor fi cei care vor strabate sute de km pentru a vedea un singur obiectiv. Banuiesc ca si pentru cineva din Arad ar fi nepractic sa vina sa vada doar Babele de exemplu, insa folosind harta poate vedea inca 10-20 de chestii pe drum la care se poate opri.

As pastra pe harta obiectivele principale de vizitat iar pe cele secundare (cum ai dat tu exemplul celor doua cascade) le-as prezenta cumva distinct, poate doar in acel jurnal / album despre care spuneai. Asta pentru ca daca le punem pe harta, la un loc cu celelalte, riscam sa se aglomereze foarte tare harta si sa nu mai poti face distinctia intre chestiile principale si cele secundare, ca sa zic asa.

Bineinteles, trebuie tinut seama ca o astfel de clasificare are o mare doza de subiectivism. De exemplu, obiectivele propuse de Sean tin, multe din ele, de arheologie. Daca nu esti pasionat de acest domeniu si tie iti plac doar pasarile, s-ar putea sa nu te impresioneze ruinele unei cetati... Sau invers :)

Pe acelasi principiu am scos de pe harta initiala unele obiective care erau niste peisaje ce tin foarte mult si de momentul realizarii lor (ex: Toamna in Maramures - era o poza foarte frumoasa dintr-un sat din Maramures, unde erau impresionante culorile. Daca te duci insa iarna in acelasi sat, nu vei mai vedea acelasi lucru si, in plus, poti vedea culorile alea in sute de alte locatii din tara).

Pentru jurnalul de care spuneai este nevoie de o coordonare logistica foarte buna. Cred ca il putem face si colectand poze si descrieri de trasee din fiecare iesire pe care o facem. De exemplu, daca tu mergi si vizitezi intr-un weekend 3-4 obiective de pe harta, poti face o descriere a drumului, cu niste chestii secundare de vazut pe drum. Rezulta un articol de cateva pagini pe care il putem adauga in jurnal. Cu alta ocazie, altcineva merge si vede alte 3-4 obiective din aceeasi zona, le adaugam si pe acelea. Ar fi util sa existe un "laitmotiv" al acestor "expediti", de exemplu o poza cu un LR langa obiectivul respectiv, iar toate acestea se pot colecta intr-un album. Denumirea „Land Rover Journey – Discovering Romania In Detail” mi se pare excelenta!

Freelander 2, SD4
www.musicblog.ro

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Mai Mult
25 Mai 2012 11:11 #42 de cristib
Replied by cristib on topic Re: 273 de locuri pe care trebuie sa le vezi
Foarte corect ce spui. Nu am fost eu destul de clar in exprimare. Bineinteles ca obiectivele majore sunt cele importante, ma refeream doar sa nu facem o insiruire de locuri de vazut (se mai pot vedea in zeci de locuri pe net astfel de liste), ci sa spunem o „poveste” a vizitarii locurilor respective.
Cum putem sa promovam imaginea Land Rover mai bine dacat prezentand calatoria pana la obiectivele principale punand accentul pe masini.
Logistica si coordonare – ce mi se pare important este sa facem/prezentam asta ca o actiune la nivel de tara a Club Land Rover. Ma refer aici la ceva stickere, stegulete, tricouri,etc cu sigla clubului si denumirea proiectului, ca daca fac poza cu masina mea stock langa un obiectiv...sunt doar „altu’ ce si-a urcat gipanul pe monument”. Daca suntem 2-3 cu masinile, avem si un banner si mai facem si o poza artistica...parca altfel arata lucrurile. Eu as participa la actiuni ce se organizeaza din Apuseni, pana la Oravita si pana la Fagaras...
O alta propunere este sa nu facem toate obiectivele din zona X, sa mai lasam si pe viitor. Acum sa facem cateva mai importante ce se pot face in weekend (1-2 in weekend) pentru a lasa posibilitatea de a avea apoi editia 2013, 2014... sa ajunga sa fie un eveniment cunoscut (si asteptat) in fiecare an. Asa poate ca o sa avem mai multi posesori de LR care vor vrea sa participe si peste 3-4 ani sa putem organiza o expeditie cu multe masini care sa tina 3-4 saptamani si sa parcurga toata tara.
Ca tot veni vorba..daca vreme va fi buna, eu plec in 1-4 iunie (ca e liber Luni) in M-tii Apuseni, daca mai e cineva din zona care are chef sa ne plimbam prin zona putem scrie o pagina din jurnal sa vedem ce ar iesi

• cristeaandm
  • Avatarul lui cristeaandm Autor Subiect
  • Deconectat
  • Administrator
  • Administrator
  • Din prea multa dragoste pentru Land Rover
Mai Mult
25 Mai 2012 14:19 - 25 Mai 2012 14:27 #43 de cristeaandm
Replied by cristeaandm on topic Re: 273 de locuri pe care trebuie sa le vezi
Poate aici @mariusg ar trebui sa-i intrebe pe cei de la Premium Auto daca ne pot sustine intr-un astfel de eveniment care s-ar putea desfasura pe mai multe etape, poate chiar si cu clienti de-ai lor invitati, ca sa descopere din adevarantele capacitati si performante ale automobilelor Land Rover.
Daca se doreste editarea unei carti, cu impresii poze si recomandari din zona (cazare, obiective, atitudinea localnicilor) eu pot sa sustin prin editura universitatii un astfel de proiect.

L.E. Pentru sustinerea proiectului pot chiar sa vina intrajutor chiar si colegii de la Facultatea de Geografie de la mine din universitate, care clar au ce sa ne spuna despre fiecare locatie in parte, si ne pot ajuta la editarea cartii, daca se doreste acest lucru, ei facand pe fiecare an aplicatie practica in tara tot pe astfel de teme.

S-auzim de bine

:evil: 4x4 fun for all :evil:
RR Classic 1986 - 200Tdi
D2 2002 Td5
Last edit: 25 Mai 2012 14:27 by cristeaandm. Motiv: modificare cu L.E.

Mai Mult
25 Mai 2012 19:10 #44 de MihaiB
Am continuat adaugarea de locatii si am pus si edificiile din lista proiectului 273. Nu sunt toate, am ajuns pe la vreo 100 din 140, continui zilele astea :). Edificiile sunt cu culoarea rosie.

In continuare sunt mai mult decat binevenite - chiar necesare - comentariile voastre legate de locatii. E posibil ca unele sa fie intr-o stare deplorabila sau prea putin interesante. Cei de la 273 le-au pus in lista pe baza pozelor primite, insa uneori un fotograf bun poate scoate dintr-o locatie oarecare o poza senzationala. Pe noi ne intereseaza ca locatiile sa fie interesante, nu pozele. De aceea, rog feedback pentru locatiile pe care le stiti. Pe unele din cele din lista 273 nu le-am adaugat tocmai pentru ca in diverse articole de pe net se spunea ca nu pot fi vizitate sau ca arata jalnic...

Andrei, bineinteles sugestiile colegilor tai de la Geografie sunt binevenite - atat asupra locatiilor existente cat si propuneri de noi locatii.

Inca o chestiune - Google Maps este destul de limitat ca functionalitati. Nu poti filtra de exemplu, astfel incat sa vezi doar locatiile de un anumit tip. De aceea, un prieten a spus ca ma va ajuta sa punem harta pe o aplicatie care va pastra toate informatiile din Google Maps si va oferi in plus astfel de facilitati. Urmeaza sa lucreze la ea in masura timpului disponibil si cand va fi gata poate o putem pune pe o pagina a lroc.ro, daca vreti.

Reiau adresa hartii, ca sa nu o cautati prin postarile anterioare: https://maps.google.com/maps/ms?msid=210284620956968484396.0004c0afec7af703bd00a&msa=0&ll=46.019853,24.98291&spn=5.14935,11.634521

Freelander 2, SD4
www.musicblog.ro

Mai Mult
25 Mai 2012 19:31 #45 de bogthebat
Replied by bogthebat on topic Re: 273 de locuri pe care trebuie sa le vezi
Daca au aparut si edificii, as propune si Monumentul lui Horea, ridicat pe locul (aproximativ ) unde a fost prins Craisorul, respectiv locul unde pana acum 30 de ani a fost Bradul lui Horea.....

Fama nihil est celerius

Mai Mult
25 Mai 2012 21:59 #46 de mariusg
Replied by mariusg on topic Re: 273 de locuri pe care trebuie sa le vezi
Poate ajuta cu ceva..... Eu am acest fisier de vreo 4 ani si uneori m-a ajutat.
Acest ataşament este ascuns pentru oaspeți.
Vă rugăm să vă autentificaţi sau să vă înregistraţi pentru a-l vizualiza.

Land Rover Discovery 2 1999 V8 Automatic - Thor
Land Rover Discovery 2 2001 Td5 Manual - Phoenix

Acest mesaj are un fișier atașament.
Te rugăm să te conectezi sau să te înregistrezi pentru a-l vedea.

• Teddybear
  • Deconectat
  • Moderator
  • Moderator
  • "Life is what happens to you while you're busy making other plans." John Lennon
Mai Mult
25 Mai 2012 22:34 #47 de Teddybear
Replied by Teddybear on topic Re: 273 de locuri pe care trebuie sa le vezi

mariusg a scris: Poate ajuta cu ceva..... Eu am acest fisier de vreo 4 ani si uneori m-a ajutat.

Acest ataşament este ascuns pentru oaspeți.
Vă rugăm să vă autentificaţi sau să vă înregistraţi pentru a-l vizualiza.

Extrem de interesant documentul! Multumim Marius!
Intrebarea este: cu criza asta, cat de actual mai este? Nu l-am studiat foarte in amanunt...dar stiu cateva pensiuni (in special in zona Bran-Moieciu) care au disparut in ultimii 3 ani. Si, cu siguranta, e si prin alte zone aceeasi situatie... Exista vreo posibilitate de actualizare a documentului? Sau singura solutie e sa luam la rand in functie de zona care ne intereseaza?

It's not a "Jeep thing" it's the real thing... LAND ROVER !

You know you own a Land Rover when you spend days of cursing, sweating, shouting frustration fixing it for 3 hours of fun and still be happy

Mai Mult
25 Mai 2012 22:50 #48 de mariusg
Cred ca doar pe incercate se poate actualiza.

Mai Mult
25 Mai 2012 23:18 #49 de MihaiB

bogthebat a scris: Daca au aparut si edificii, as propune si Monumentul lui Horea, ridicat pe locul (aproximativ ) unde a fost prins Craisorul, respectiv locul unde pana acum 30 de ani a fost Bradul lui Horea.....

Multumesc, l-am adaugat. Sper ca am gasit coordonatele corecte - 46.364344 Nord, 22.511501 Est.

Freelander 2, SD4
www.musicblog.ro

Mai Mult
26 Mai 2012 01:02 #50 de bogthebat
Replied by bogthebat on topic Re: 273 de locuri pe care trebuie sa le vezi

MihaiB a scris:

bogthebat a scris: Daca au aparut si edificii, as propune si Monumentul lui Horea, ridicat pe locul (aproximativ ) unde a fost prins Craisorul, respectiv locul unde pana acum 30 de ani a fost Bradul lui Horea.....

Multumesc, l-am adaugat. Sper ca am gasit coordonatele corecte - 46.364344 Nord, 22.511501 Est.

Nu-s bune.
46.60495, 22.85532 astea sunt ;)

Fama nihil est celerius

Mai Mult
19 Iun 2012 23:59 #51 de cristib
Discutia de aici o mai continuam? Incercam sa vedem daca se poate realiza practic?

Mai Mult
20 Iun 2012 14:36 #52 de MihaiB
Eu am pus locatiile pe harta, cred ca sunt aproape toate (poate cateva edificii sa fie restante). Nu stiu ce ar trebui facut mai departe - din pacate timpul nu imi permite sa organizez expeditii / iesiri de vizitare a acelor locatii, insa voi participa cu placere la astfel de iesiri.

Freelander 2, SD4
www.musicblog.ro

Mai Mult
20 Iun 2012 14:52 #53 de cristib
Putem face un sondaj sa vedem daca ar fi doritori de astfel de expeditii?

Mai Mult
22 Iun 2012 23:21 #54 de mariusg
Hai ca am facut eu un colaj de poze cam pe unde am fost in ultimii 3 ani. Enjoy!

Mai Mult
22 Iun 2012 23:24 #55 de mariusg

Mai Mult
22 Iun 2012 23:26 - 22 Iun 2012 23:28 #56 de mariusg

Last edit: 22 Iun 2012 23:28 by mariusg.

Mai Mult
22 Iun 2012 23:32 - 22 Iun 2012 23:34 #57 de mariusg

Last edit: 22 Iun 2012 23:34 by mariusg.

Mai Mult
22 Iun 2012 23:37 - 14 Iul 2012 21:09 #58 de mariusg

Last edit: 14 Iul 2012 21:09 by mariusg.

Mai Mult
22 Iun 2012 23:49 - 22 Iun 2012 23:53 #59 de mariusg

Last edit: 22 Iun 2012 23:53 by mariusg.

Mai Mult
22 Iun 2012 23:56 - 22 Iun 2012 23:59 #60 de mariusg

Last edit: 22 Iun 2012 23:59 by mariusg.

Timp creare pagină: 8.453 secunde