FORUMUL  "LAND ROVER OWNERS CLUB ROMANIA"
logo lroc 

Bine ai venit, Vizitator
Utiliztor: Parolă Tine-ma minte:
  • Pagină:
  • 1

SUBIECT: Fagaras - culmea Dara - culmea Musetescu traseu neturistic 10 - 12 octombrie

Fagaras - culmea Dara - culmea Musetescu traseu neturistic 10 - 12 octombrie 29 Oct 2014 21:21 #1

• thx
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Postări: 1744
  • Mulțumiri primite: 549
Inainte sa cititi tre' sa explic : la aceasta tura tipul care a scirs mai jos nu a putut veni . De ce? Pt ca s-a insurat . Este un vechi coleg de liceu pe care nu l-am mai vazut din 1990 . Lui trebuie sa-i multumiti pt frumoasa povestire , mie pt poze si bunului Dumnezeu ca ne-a permis sa va povestim . Amicul meu mai are muuuulte alte poze si povestiri fff interesante . Daca o sa va placa puteti accesa blogul lui care se numeste

http://berile-de-aur.blogspot.ro/2014/10/octombrie-2014-fagaras.html

In urmatoarele zile voi adauga povestirii mai multe poze . Din pacate pozele nu se pot lua cu copy / paste asa ca nu am scapat de munca . Poate in week end.

Trebuie sa fii foarte curajos si foarte ticnit sa mergi in Fagaras, in luna octombrie, fara mine. De ce? Pentru ca eu sunt cu norocul, iata de ce! In plus, sunt si prudent, poate chiar fricos, dar asta m-a ajutat sa raman in viata – nu spun nicio clipa ca aceasta mareata realizare ar fi fost posibila fara imensul noroc de care spuneam mai sus.

Dar Julius, amicul, este ros de invidie, si nu de azi de ieri, ci de ani si ani. Se simte pus in umbra de faima-mi planetara, in materie de munte, in general, si de Fagaras, in special. Asa ca, ce-i trece prin cap stimabilului? Ia sa pandim noi un moment in care Gika este in imposibilitate de a veni la munte! Da, da, asta e solutia! Gasim momentul, ne alcatuim o gasca, facem super-traseu si-l ardem pe fraier unde-l doare mai tare, adica la reputatie! Pe cai!

Nu se stie cum, nebunul reuseste sa-l convinga pe Van, care-l convinge pe Tilica, iar Tilica il convinge pe Cosmin. Nu am nicio explicatie pentru aceasta turbare colectiva! Singura ipoteza care care-o pot avansa e ca pur si simplu si-a bagat dracul coada, dar, ca ateu, nu pot lua in serios astfel de ipoteze fantasmagorice. Partea buna e ca Julius nu a reusit sa convinga si alti oameni (Andronake, Jan, Grecku) in a-l urma in acest seppuku montan, dar partea rea e ca seppukul a fost fara finalizare. Nu zic, ar fi fost pacat de Van, Tilica si Cosmin, dar pe de alta parte, va dati seama cu cat ar fi mai buna o luma fara Julius, decat una cu Julius?!

Bun. Sa derulam filmul pe repede-inainte. Se imbarca toti patru in masina zarghitului, ajung pana sub munte, acolo sunt preluati de un salvamontist care-i urca, pe patru roti, pana la nu stiu ce altitudine, de unde au fost nevoiti sa dea din picioare. Si da-i, si da-i. Vremea era buna (din pacate!). Au trecut padurea, au iesit in golul alpin al muntelui Dara, unde-au dat de-o stana janghinoasa

Ghiciti ce scrie pe peretele de barne

Amicii mi voiau sa dormim in stana aia . Le-am spus ca daca dorm acolo fac hepatita . era un jeg si un slin......

Dimineata de sambata a fost fantastica . Am baut si cafea si m-am spalat si pe dinti . Boierie frate - 4 margarete .

Cafea , tigare si palinca .....aer curat si priveliste fantastica ...de liniste numai vorbesc. Si apa din belsug . Carata cu carca !

si-au campat langa ea. Din motive care nu se cunosc, cei patru muschetari nu aveau destula apa la ei, iar stana nu avea izvor (lucru nemaiintalnit, admit). S-au trezit sambata dimineata, au luat-o la pas, si da-i si da-i, au ajuns la primul varf (nu ajunge nimeni aici, ca-i in afara traseului principal)

si-au mers mai departe. Mergand, a inceput distractia. Pentru c-au intrat in jnepenis. Si da-i, si da-i. O zi intreaga. Prin jnepenis. Numai cine a fost pe munte isi poate imagina, vag, prin ce-au trecut nenorocitii in ziua aia. Eu, personal, nu pot sa-mi imaginez. Si, de fapt, nici nu vreau : ce, sa patesc si eu una ca asta, cine stie cand ?! Asa se-ntampla daca iti pui mintea la treaba si-ti “imaginezi” fel si fel de chestii; pana la urma, ti se si-ntampla, pe principiul “Tu poti sa nu crezi in diavol, dar diavolul crede in tine!”.

A doua zi....horror ! desi ziua a inceput foarte frumos , cald , peisaje mirifice ....

Pe la pranz am gasit acest izvor. Sfat - cand mergeti la munte si apa e carata cu spatele si limitata , cand gasiti astfel de oportunitati fructificatile la maxim - adica beti apa pana pocniti si umpleti tot ce aveti la voi , sticle , borcane ...etc.

Cam asa arata din fata calculatorului o padurice de jnepenis , in realitate este cu totul si cu totul altfelllll :evil:

Se facuse 17.00 si eram fara apa si fara loc de campare , asa ca am continuat cu o urcare prin niste hornuri tot inainte spre golul alpin.

Apus de soare .Fooooarte frumos!!! . La munte soarele apune brusc si dapa ce apune este groaznic , adica nu vezi , e frig si daca nu ai nici apa si iti este ffff sete si inca mai ai de urcat si de mers ..... :(

Gluma s-a-ngrosat spre sfarsitul zilei, cand cei patru cavaleri ai apocalipsei au urcat un horn ingust si abrupt, incercand sa scape din jnepenis. Au scapat. Adica, dupa hornul ala nu mai era jnepenis, din fericire. Din nefericire, insa, dupa hornul ala nu mai era nimic. Prapastie in fata, prapastie in stanga, prapastie in dreapta, hornul in spate. Si se facuse prea tarziu sa se-ntoarca. Si n-aveau apa. Iar Dumnezeu isi intorsese fata de la ei, trimitand soarele la culcare.

Ce era sa faca? S-au gospodarit cum au putut, pe varful ala de un metru patrat, si s-au culcat sub cerul liber, inghesuiti unii in altii, sa-si tina de frig si de frica.

Van, care nu scapa vreo ocazie de-a o face pe eroul, s-a culcusit la o juma’ de metru mai incolo, intr-o adancitura, ca sa le-arate baietilor cat este el de dur, de doarme cu curu-n jos. Din pacate pentru el, Oscarul a mers la Tilica, dar de-abia dimineata in zori, cand au vazut toti cum dormise,

jumatate pe stanca, jumatate suspendat spre prapastie, dracul stie cum de n-a cazut de-acolo (regret obstesc!).

Apropo de trezit in zori, e-aici si-o poanta: niciodata, neam de neamul lor de muntomani, nu s-au urnit acesti lenesi la o ora atat de matinala ca in duminica respectiva (19 octombrie 2014, a se consemna pentru eternitate). Soarele nici nu se vedea inca, dar ei fusesera foarte sprinteni, coborau deja inapoi pe horn

Locul de dormit , bivuacul , a fost fantastic - le-am spus baietilor ca parca am dormit intr-un sfesnnic - prapastii de jur-imprejur si un intuneric de nu stiai daca ai ochii deschisi sau inchisi ...pana a "rasarita' luna . Atunci a fost ceva fantastic . Momentul a fost umbrit de setea groaznica ce ne-a terminat. Noaptea a fost lunga . Am visat numai petreceri cu sprituri reci si rauri de bere.

ne-am trezit si ....Vf. Moldoveanu....

cobarare pe horn sau cum spuneau baietii ...descatzarare :lol:

diverse peisaje....cu acelasi Vf Moldoveanu pe care l-am vazut in toate cele trei zile .

si o luau frumusel la pas, manati de-o harnicie cu totul suspecta, dar mai ales de o sete devoranta, innebunitoare (care-ar fi fost chiar ucigasa, sa nu fi fost cele patru rosii storcosite din pachetul cu hrana al lui Julius. Rosiile alea i-au salvat, cica!). Norocul lor ca n-au dat de apa, ci de zapada,

Doua ore si juma' am topit la zapada. Intai am baut de ne-am saturat ( niciodata nu am apreciat atat de mult o inghititura de apa - Va jur ) . Dupa aia am umplut sticlele cu apa . Nadajduiam ca-mi ramane si mie de o cafea mica . Cangi , buteliile s-au terminat in acelasi timp imediat dupa ce am umplut sticlele . :(

diverse poze ...

In ultima zi , adica dupa ce am baut zapada topita , am mers 18,5 km ( reali pe gps - Garmin Montana ).

In urmatoarea poza puteti vedea locul unde am doemit sambata noaptea - pe stanca sau sfesnic cum i-am zis eu.

alte poze....

iar butelia primusului nu era goala, cum se intampla cand e Andronake cu noi pe munte. Dar, asa cum spuneam, la tura asta nu poate fi vorba de niciun fel de “noi”, cu atat mai putin de vreun “Andronake”!

Restul expeditiei este istorie: au coborat, au ajuns la locul de intalnire cu salvamontistul, ala i-a dus pana la masina lui Julius, iar masina pana la Bucuresti. Toate bune si frumoase, dar cine este doctorul Martoiu? Si de ce si-a facut, in interbelic, o cabana?!

Sper ca v-a placut .

Multumesc Gika !
Land Rover Discovery 1 - de tavaleala aka FOCA
Land Rover Discovery 4 - de hore aka LORD
Nissan...
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: DKW, cristeaandm, KYK, spiros, DMM74

Vă rugăm Autentificare sau Crează un cont să participaţi la discuţie.

Last edit: de thx.

Fagaras - culmea Dara - culmea Musetescu traseu neturistic 10 - 12 octombrie 29 Oct 2014 22:08 #2

• Razvan
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
  • Proiect GSS
  • Postări: 1024
  • Mulțumiri primite: 340
Nice

Fagaras - culmea Dara - culmea Musetescu traseu neturistic 10 - 12 octombrie 30 Oct 2014 08:58 #3

• cristeaandm
  • Deconectat
  • Administrator
  • Administrator
  • Din prea multa dragoste pentru Land Rover
  • Postări: 2986
  • Mulțumiri primite: 584
Foarte frumos, iar pozele intregesc istorioara.

S-auzim de bine
:evil: 4x4 fun for all :evil:
RR Classic 1986 - 200Tdi
D2 2002 Td5
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: thx

Fagaras - culmea Dara - culmea Musetescu traseu neturistic 10 - 12 octombrie 01 Noi 2014 00:21 #4

• thx
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder

cristeaandm a scris: Foarte frumos, iar pozele intregesc istorioara.

S-auzim de bine

Merci Andrei pt ajutor.

Am pus si alte poze din mica expeditie !

M-a intrebat un prieten : Bah tampitule puteati sa muriti ! Te-ai mai duce ?

Bineinteles - i-am raspuns !

Vor mai urma si altele - poate chiar si anul asta ! :evil: :evil: :evil:
Nissan...

Fagaras - culmea Dara - culmea Musetescu traseu neturistic 10 - 12 octombrie 02 Noi 2014 00:27 #5

• cristeaandm
  • Deconectat
  • Administrator
  • Administrator
  • Din prea multa dragoste pentru Land Rover
  • Postări: 2986
  • Mulțumiri primite: 584

thx a scris: Vor mai urma si altele - poate chiar si anul asta ! :evil: :evil: :evil:

Sti numarul meu :P

S-auzim de bine
:evil: 4x4 fun for all :evil:
RR Classic 1986 - 200Tdi
D2 2002 Td5

Fagaras - culmea Dara - culmea Musetescu traseu neturistic 10 - 12 octombrie 02 Noi 2014 16:45 #6

• KYK
  • Deconectat
  • Moderator
  • Moderator
  • 7 LR in 17 ani
  • Postări: 1995
  • Mulțumiri primite: 407

thx a scris:

cristeaandm a scris: Foarte frumos, iar pozele intregesc istorioara.

S-auzim de bine

Merci Andrei pt ajutor.

Am pus si alte poze din mica expeditie !

M-a intrebat un prieten : Bah tampitule puteati sa muriti ! Te-ai mai duce ?

Bineinteles - i-am raspuns !

Vor mai urma si altele - poate chiar si anul asta ! :evil: :evil: :evil:

Cosmine te-ai tacanit :blink: te admir, respect maxim !
DEFION / 110 PICKUP 300tdi
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: thx

Fagaras - culmea Dara - culmea Musetescu traseu neturistic 10 - 12 octombrie 03 Noi 2014 14:07 #7

• thx
  • Deconectat
  • Platinum Boarder
  • Platinum Boarder
Cateva date descarcate din GPS - prima zi nu a fost cine stie ce , insa a doua.... :evil:

prima zi este cu galben , a doua cu rosu si a treia cu verde.

a doua zi am mers cam asa..

7 Km parcursi in 10:30 ore injnepeniti si deshidratati.
Start Track: 11 OCT 2014 10:00
End Track: 11 OCT 2014 20:30

Moving time 2:50
Stoped time 7:40 cu tot cu intarzierea de 2:30 ore in cautarea zadarnica a unei zone fara jnepeni.
Viteza medie totala 0.66 Km/h
Viteza medie in miscare 2.44 Km/h
Altitudine minima 1747m
Altitudine maxima 2281m
Total ascending 876m
Total descending 351m

A treia zi ...

18,5 Km parcursi in 11:45 ore
Start Track: 12 OCT 2014 07:30
End Track: 12 OCT 2014 19:15

Moving time 7:03
Stoped time 4:44 cu tot cu topitul zapezii care a durat exact 2:30 ore.
Viteza medie totala 1.65 Km/h
Viteza medie in miscare 2.76 Km/h
Altitudine minima 936m
Altitudine maxima 2506m
Total ascending 512m
Total descending 1837m
Nissan...
Atașamente:
Următorul utilizator(ori) v-au spus Mulțumesc: cristeaandm

Last edit: de thx.
  • Pagină:
  • 1
Timp creare pagină: 4.750 secunde